Lampki solarne na łańcuchu

Oświetlenie solarne – konserwacja i użytkowanie

Teoretycznie niezależne źródło zasilania, w rzeczywistości wymaga odrobinę troski – jak wszystko. Zaniedbane oświetlenie solarne szybciej utraci właściwości i skuteczność. Aby temu zapobiec, warto raz na jakiś czas poświęcić kilka chwil i zadbać o wszystkie elementy zakupionych lampek solarnych.

Gdzie i jak instalować oświetlenie solarne?

Najlepsze efekty osiągniesz, instalując sam panel w maksymalnie nasłonecznionym miejscu. Zwróć uwagę na rodzaj stosowanego oświetlenia ogrodowego.

Lampki solarne stojące lub wbijane w ziemię

Umieszczane są wzdłuż ścieżki, wokół trawników czy elementów dekoracyjnych ogrodu. Ich zaletą jest przede wszystkim prosty montaż i (w przypadku większości modeli), brak dodatkowych przewodów. Tego typu lampka stanowi integralną całość z ograniczoną liczbą miejsc stanowiących potencjalne zagrożenie nieszczelnością. Aby prezentowały się estetycznie, muszą być ustawione prostopadle do podłoża. To z kolei przekłada się na efektywność panelu, z którego czerpana jest energia zasilająca diody.

Oświetlenie solarne

Lampki solarne na łańcuchu

Różna długość i zagęszczenie diod umożliwia stosowanie ich do oświetlenia altan, tarasów, balkonów oraz innych konstrukcji. Mogą być owinięte wokół stelażu zadaszenia (zarówno sufitu, słupów, jak i barierek bocznych). Dla maksymalnej wydajności panelu zamontuj go na dachu lub przygotuj specjalną półkę do jego ustawienia. Instalację lampek na łańcuchu zacznij od montażu panelu, zostawiając niewielki odcinek luźnego przewodu. Dzięki temu łatwiej zdemontujesz oświetlenie.

Lampy solarne najazdowe

Instalowane bezpośrednio w podłożu, informują o miejscu położenia chodnika lub podjazdu. Ich użytkowanie wymaga przygotowania miejsca wraz z odpowiednim drenażem. Lampy najazdowe są z reguły odporne na działanie wody, jednak ciągłe w niej zanurzenie (powstające po deszczach kałuże) mogą doprowadzić do rozszczelnienia obudowy. Dlatego otwór w ziemi przeznaczony pod lampę najazdową powinien być kilkukrotnie głębszy niż grubość lampy i wypełniony kruszywem w celu skutecznego odprowadzania wody.

Lampka najazdowa

Kinkiety solarne

Ich głównym zadaniem jest oświetlenie ścieżek i przydomowych schodów. Z tego względu zarówno wydajność panelu, jak i akumulatorów musi być przystosowana do warunków średniego zacienienia. Raz zainstalowana lampa zazwyczaj zostaje w miejscu na wiele sezonów. Warto zwrócić uwagę, aby wybrany model posiadał dodatkowe elementy rozpraszające światło, dzięki czemu skuteczniej doświetli wybrane miejsce.

Panel solarny – na to warto zwrócić uwagę

Wraz ze zmianą pór roku słońce wędruje po niebie, zmieniając kąt położenia (kilka słów o tym zjawisku w dalszych akapitach), przez co wydajność lampek solarnych staje się parametrem zmiennym. Dlatego warto zwrócić uwagę, na zachowanie odpowiedniego kąta nachylenia panelu. W tym pomoże Ci prosta ruchoma konstrukcja bądź zwykłe podkładki. Panel nachylony pod kątem sześćdziesięciu stopni to zazwyczaj najskuteczniejsze rozwiązanie w skali roku.

Kolejnym elementem istotnym dla prawidłowego działania oświetlenia solarnego jest stan panelu. Pomijając możliwe wady fabryczne (które należy zgłaszać), zanieczyszczenie powierzchni jest najczęstszą przyczyną niskiej wydajności panelu. Zjawisko to jest najbardziej widoczne w okresach intensywnego pylenia roślin, których pyłek osadza się na powierzchni, blokując dostęp promieni słonecznych. Podczas oczyszczania powierzchni warto robić to ostrożnie, ponieważ zarysowanie powierzchni trwale wpłynie na wydajność urządzenia.

Wąż solarny

Akumulator

Zdarzają się sytuacje, w których niektóre modele posiadają w zestawie akumulatory, a inne nie. Jest to zależne nie tylko od indywidualnego podejścia producenta, ale i może być poparte doświadczeniem. Część z akumulatorów źle znosi transport w zmiennych warunkach temperatur. Są one jednak łatwo dostępne, dlatego czasem lepiej zakup akumulatorów pozostawić klientom (przy okazji warto zaopatrzyć się w ładowarkę do akumulatorów*). Dzięki temu wydajność urządzenia nie ulegnie pogorszeniu.


*Zdarza się, że podczas transportu akumulatorki ulegają rozładowaniu wtedy, przydatna może okazać się ładowarka, umożliwiająca szybsze przywrócenie zasilania.


Jeżeli w sezonie zimowym zamierzasz zdemontować oświetlenie solarne, które nie jest już aż tak wydajne, jak latem, dopilnuj, by urządzenie było przechowywane prawidłowo. Przede wszystkim wyciągnij akumulatorki i naładuj ładowarką. Przechowuj w miejscu suchym i niedostępnym dla dzieci. Sprawdź, czy urządzenie nie ma posezonowych uszkodzeń oraz, czy nie jest zabrudzone. Spakowane w folię ochronną i karton, możesz bezpiecznie przechować aż do kolejnego sezonu.

Oświetlenie solarne – do każdego ogrodu?

Niektórzy śmiało odpowiedzieliby: tak. I jest w tym trochę prawdy, bo oświetlenie solarne można stosować wszędzie, ale nie zawsze jest to opłacalne. W przypadku ogrodów gęsto porośniętych drzewami i krzewami zacienionych z brakiem przestrzeni o intensywnym nasłonecznieniu, oświetlenie solarne nie będzie należycie spełniało swojej funkcji. W takim przypadku zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie oświetlenie zasilane sieciowe. O tym opowiemy innym razem.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?
Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *